Wiedza na bieg na ochotniczkę

Historia Polski ochotniczka
Daty obowiązkowe:
966 – Chrzest Polski
1791– Uchwalenie Konstytucji 3 maja
1795 – III rozbiór Polski (znika z map na 123 lata)
1914 – 1818 – I Wojna Światowa
1939 – 1945 – II Wojna Światowa
1944 – powstanie Warszawskie
1989 – Obrady Okrągłego Stołu
Minimum absolutne
Postaci
Mieszko I – pierwszy władca, przyjął chrzest
Bolesław Chrobry – pierwszy król
Bolesław Krzywousty – dokonał rozbicia dzielnicowego
Władysław Łokietek – zjednoczył Rzeczpospolitą po okresie rozbicia dzielnicowego
Zygmunt III Waza – przeniósł stolicę do Warszawy
Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski
Tadeusz Kościuszko – dowodził powstaniem Kościuszkowskim po II rozbiorze
Józef Piłsudski – polityk dwudziestolecia międzywojennego
Stefan Starzyński – polityk dwudziestolecia międzywojennego, prezydent Warszawy podczas wybuchu II Wojny Światowej, obrońca stolicy.
Lech Wałęsa – polityk, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”.

Po kolei  co i jak
1)      Około 900 roku plemiona zamieszkujące tereny przyszłej Polski zaczynają się jednoczyć, przewodniczą im polanie, pierwszym władcą zostaje Mieszko I który przyjmuje chrzest.
2)     Władzę przejmuje syn Mieszka I – Bolesław Chrobry i następne pokolenia Piastów. Niestety dochodzi do częstych sporów o władzę. Skłania to Bolesława Krzywoustego do podziału ziem polskich między swoich synów, następuje rozbicie dzielnicowe.
3)     W wyniku rozbicia dzielnicowego dochodzi do kolejnych sporów o władzę, Konrad Mazowiecki sprowadza zakon Krzyżaków.
4) Po paru nieudanych próbach zjednoczenia kraju udaje się to wreszcie Władysławowi Łokietkowi, jego syn Kazimierz Wielki stopniowo odbudowuje kraj i z powrotem scala dzielnic.
5) Kazimierz Wielki nie ma potomstwa, jest ostatnim Piastem na polskim tronie, a jednocześnie ostatnim królem z polskiej dynastii. Władzę przejmują Andygawanowie, a następnie Jagiellonowie, dochodzi do unii personalnej z Litwą.
6) Kolejni królowie nadają coraz większe przywileje szlachcie, powoli rozpoczyna się złoty okres w historii Rzeczpospolitej. Stolica zostaje przeniesiona do Warszawy.
7) Władzę przejmują Wettinowie (Sasi), sytuacja polityczna bardzo się pogarsza, uprzywilejowana szlachta nie pozwala na reformy, które mogłyby usprawnić funkcjonowanie państwa.
8) Królem zostaje Stanisław August Poniatowski, który próbuje przeprowadzić reformy, z jego inicjatywy powstaje konstytucja 3maja (pierwsza w Europie). Niestety mimo to dochodzi do rozbiorów i Polska na 123 lata znika z map.
9) Polacy walczą o niepodległość w powstaniach listopadowym, styczniowym i innych zrywach, niestety nie przynoszą one skutków, polscy artyści tworzą na emigracji.
10) Wybuch I Wojny Światowej był dla Polaków szansą na odzyskanie niepodległości, jedność między zaborcami została zniszczona. Niestety stronnictwa niepodległościowe różniły się pomysłami na  to jak do wyzwolenia kraju doprowadzić. Polacy walczą również jako żołnierze w armiach zaborczych.
11) Pokojowy traktat podpisany w Wersalu przywraca Polskę na mapy, znów jesteśmy prawowitym krajem.
12) W odrodzonej Polsce rodzi się wiele nowych partii politycznych znacząco różniących się poglądami, trzeba  jednak odbudować kraj po wielu latach niebytu. Dochodzi nawet do zamachu stanu kierowanego przez Józefa Piłsudzkiego.
13) Wybucha II Wojna Światowa, Polacy liczą na jej szybkie zakończenie i powrót do normalnego życia jednak ich nadzieje nie zostają spełnione, Polska jest jeszcze zbyt słaba aby odeprzeć atak, z resztą jest tylko jednym z wielu krajów (często silniejszych niż ona) podbitych przez Adolfa Hitlera.
14) 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybucha Powstanie Warszawskie, które upada po 63 dniach walki.
15) II Wojna Światowa dobiegła końca, jednak niestety kraje zachodniej Europy zawarły układ na mocy którego Polska stała się zależna od komunistycznej Rosji.
16) W efekcie buntów robotniczych i innych działań przeciwko komunistom Polska stała się jednym z pierwszych krajów którym udało się wyzwolić spod wpływów rosyjskich.
17) Kraj przyjął nazwę Rzeczpospolitej Polska, przywrócone zostało godło orła w koronie, została podpisana nowa konstytucja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz